Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Ovariální folikuly neboli vaječníkové folikuly (lat. folliculi ovarici) jsou zhruba kulovité soubory buněk, které se nacházejí ve vaječnících. V ovariálních folikulech probíhá vyzrávání vajíček. Na začátku puberty se v každém vaječníku dospívající dívky nachází přibližně 200 000 až 300 000 ovariálních folikulů v různém stadiu vývoje. Zralý ovariální folikul – tzv. Graafův folikul – vylučuje ženské pohlavní hormony, které ovlivňují fáze menstruačního cyklu. Teoreticky by se z každého ovariálního folikulu mohlo uvolnit zralé vajíčko, ale ve skutečnosti během života ženy dozrají řádově „jen“ stovky vajíček (jedno vajíčko v jednom menstruačním cyklu). Zbylé ovariální folikuly postupně zanikají. Obrázek: Cyklické změny ve vaječníku. 1 = menstruace, 2 = zrající ovariální folikul, 3 = zralý ovariální folikul (Graafův folikul), 4 = ovulace, 5 = žluté tělísko, 6 = zánik žlutého tělíska. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801807) Viz také ovariální, folikul.

Ovariální hyperstimulační syndrom neboli OHSS (zkratka pochází z anglického názvu ovarian hyperstimulation syndrome) je soubor příznaků, které se mohou vyskytnout jako reakce ženského těla na nadbytek ženských pohlavních hormonů. OHSS se obvykle vyskytuje u žen, které nedávno podstoupily hormonální stimulaci vaječníků. Relativně častým a „neškodným“ příznakem je bolestivost zvětšených vaječníků; v některých případech OHSS je však zvýšené riziko trombózy nebo dokonce cévní mozkové příhody. Viz také ovariální, hyper-, stimulace, syndrom.

Ovariální cysta neboli cysta na vaječníku je uzavřená dutinka na vaječníku, která je vyplněná tekutinou. Ovariální cysty jsou poměrně časté, v drtivé většině případů nezhoubné (benigní) a obvykle nevyvolávají žádné příznaky. Cysty většinou odezní samy, tedy bez jakékoli léčby. Pokud jsou však cysty velké nebo výrazně bolestivé, někdy je lepší je chirurgicky odstranit. Viz také ovariální, cysta.

Ovariální znamená „vaječníkový“ nebo „týkající se vaječníku“. Například ovariální cysta je cysta na vaječníku apod. Viz také vaječníky a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz ovariální.

Vaječníkové folikuly je jiný název pro ovariální folikuly. Viz také vaječníky, folikul.

Graafův folikul (lat. folliculus ovaricus vesiculosus) je zralý ovariální folikul. Je to tekutinou vyplněná dutinka, v jejíž stěně se vytvářejí ženské pohlavní hormony, zvláště pak estrogeny. V jednom místě stěny Graafova folikulu se nachází vyvýšenina obsahující vajíčko. Přibližně v polovině menstruačního cyklu – při ovulaci – Graafův folikul praská a uvolňuje zralé vajíčko, které je následně zachyceno vejcovodem a putuje směrem k děloze. Po uvolnění vajíčka se Graafův folikul mění na žluté tělísko. Obrázek: Cyklické změny ve vaječníku. 1 = menstruace, 2 = zrající ovariální folikul, 3 = zralý ovariální folikul (Graafův folikul), 4 = ovulace, 5 = žluté tělísko, 6 = zánik žlutého tělíska. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801807) Viz také folikul.

Folikul (lat. folliculus) doslova znamená „váček“ nebo „míšek“. V souvislosti s lékařstvím má výraz „folikul“ několik významů: vlasový folikul, ovariální folikul, folikul štítné žlázy, lymfatický folikul – struktura lymfatické tkáně. Odvozené přídavné jméno je folikulární. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz folikul.

Folikulární tekutina je tělesná tekutina, která obklopuje vyvíjející se oocyty (nezralá vajíčka) při jejich zrání ve vaječníku. Viz také folikul, ovariální folikuly, tělesná tekutina.

Vlasový folikul je miniaturní jamka v kůži, ze které vyrůstá vlas (nebo chlup). Vlasové folikuly se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Viz také vlasy, folikul.

Folikulostimulační hormon neboli FSH (zkratka pochází z anglického názvu follicle-stimulating hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze) a z ní je také uvolňován do krevního oběhu. FSH – podobně jako luteinizační hormon (LH) – je nezbytný pro vývoj během puberty a správné fungování vaječníků (u žen) a varlat (u mužů). U mužů působí FSH na Sertoliho buňky ve varlatech a stimuluje („povzbuzuje“) tvorbu spermií (spermatogenezi). U žen FSH stimuluje růst vaječníkových folikulů v první polovině menstruačního cyklu – tedy až do okamžiku ovulace, kdy se z vaječníku uvolní zralé vajíčko. Kromě toho FSH zvyšuje produkci estradiolu ve vaječnících. Folikulostimulační hormon se řadí mezi proteinové hormony a gonadotropiny. Viz také folikul, stimulace, hormony.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků